Blanka Zmeková

* 1936

  • „Šli jsme se dívat, protože lidi, kteří měli doma našetřené nějaké peníze a nemohli si je vyměnit, už jen za korunu, tak je radši vyhodili a nešli s tím, tak plavaly po Svitavě, po řece Svitavě. To jsme se museli jít podívat do parku, protože tam byla turbína, tak by to už nebylo vidět, ale před Tylexem to ještě šlo po vodě. Tak jsme se šli podívat na peníze, které plavaly zbytečně. To tak bylo…“

  • „Hlavně tím jídlem jim pomáhali, že jim dali najest nebo tak.“ – „A jakou funkci měl v tom vlastně váš bratr, ten malý Miloš?“ – „Dělal nějakou spojku. On vždycky jako dítě chodil mezi těma jejich bunkrama, co měli jak v prosetínském lese, tak aj tam… u Rozseče.“

  • „Až potom jsem se dočetla v knížce všelijaké zprávy, ale tam teda nebyli jmenovaní. Ale až mnohem později, až už jsem byla poměrně dospělá, jsem pořád bádala, a když se dělal takový výslech, tak ten pán mi řekl, že všeci jsme si mysleli, že byli odvezení do nějakého tábora…“ – „Do Mauthausenu.“ – „Do Mauthausenu, jak je to ve zprávách. Ale nakonec se přišlo až za několik let na to, že do toho, ten odboj psal na ty… kde byly ty adresy nebo ty jména v těch, co tam šli ty lidi do toho Mauthausenu, tak nikdy se tam neobjevilo žádný naše jméno Prudil. A přišlo se na to, že skončili v těch Kounicových kolejích v Brně.“

  • Full recordings
  • 1

    Brno, 21.06.2023

    (audio)
    duration: 01:24:44
    media recorded in project Stories of the region - Central Moravia
Full recordings are available only for logged users.

Věděla jsem, že mi zadarmo nikdo nic nedá. Že nemůžu počítat s tím, že mi někdo pomůže…

Blanka Zmeková za svobodna
Blanka Zmeková za svobodna
photo: archiv pamětnice

Blanka Zmeková, za svobodna Prudilová, se narodila 11. října 1936 na samotě Oharek nedaleko obce Louka na Blanensku. S rodiči Aloisem a Augustinou žili zprvu naproti kárnému pracovnímu táboru (dnes Památník holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu), později na Karlově v hájovně. Roku 1944 se rodina zapojila do odboje a kvůli podpoře partyzánů skupiny Jermak a Jan Kozina i členů paravýsadku Dr. Mir. Tyrš byl 8. února 1945 zatčen otec pamětnice. Druhý den ho k výslechu následovala maminka a desetiletý bratr Miloš. Starší bratr Jaroslav se ukrýval až do konce války u příbuzných. Otec a bratr Miloš byli pravděpodobně popraveni bez soudu na dvoře Kounicových kolejí. Je možné, že stejný osud potkal i matku pamětnice. O Blanku Zmekovou se po válce staral strýc Josef Prudil, později se o péči o ni dělili další příbuzní. Jaroslav zůstal u rodiny druhého strýce Františka. Roku 1946 byli Prudilovi vyznamenáni Československým válečným křížem 1939. Pamětnice se roku 1958 vdala za Kurta Zmeka, se kterým se seznámila v podniku Tylex Letovice. Zde pracovala celý život jako dělnice. Společně s manželem vychovali syna Miloše a dceru Blanku. Roku 2023 v době natáčení žila pamětnice v Brně.