Pplk.v.v. Libor Plíšek

* 1945

  • „Je těžko srozumitelné, když ze všech stran byly nasměrovány armádní jednotky z Polska, z Německa, z Ukrajiny, z Maďarska – kromě Rumunska se toho zúčastnili všichni, té okupace. Tak je nemyslitelné, aby si toho naše zpravodajské služby nevšimly. To znamená, že ministerstvo vnitra muselo o tom vědět, že se nedělala opatření proti. Protože my jsme se vyjádřili jednoznačně jako Svaz vojenského vysokoškolského studentstva, že trváme na tom, aby byla armáda proti nim nasazena, i když veškeré naše plány byly nasměrovány proti jednotkám ze Západu. Tady nikdo na to nebyl připraven. Byly by to obrovské ztráty, obrovský masakr, ale mohli bychom dneska říct, že se armáda zachovala tak, jak se měla zachovat. Bohužel rozkazy ministra obrany byly jasné: nestavět se na odpor. Armáda se vyznačuje tím, že plní rozkazy. Když je neplní, no tak pak už to není armáda. Mrzelo nás to, proto jsme se šprajcovali proti tomu. Dokonce ve Vyškově byl ustaven koordinační štáb, kde plukovník Kasal se zastupujícím velitelem, plukovníkem Neugebauerem, a mobilizačním oddělením prostě připravovali nebo plánovali mobilizaci tankové divize, pokud by k tomu byla situace vhodná, jejíž technika byla uložena v prostorách Úpaly dlouhodobě, a tím, že by byla ta tanková divize, to bylo zhruba tři sta tanků, zasazena na Drahanské vrchovině proti sledům postupujícím ze směru Přerova, Prostějova..., ale zakrátko to vzalo všechno za své, protože padly Moskevské dohody a byl všemu konec. Pochopitelně potom všichni tito aktéři v těchto prověrkách neuspěli, vypadli. První jsem šel já.“

  • „Když jsme o šesté skončili šichtu ve Šmeralkách, tak jsme šli na pivo do bufetu, a o sedmé hodině mi jel vlak. Takže jsem šel na nádraží a někdy náhodou, protože nebyly mobily, nic, náhodou jel Jaroslav [Šabata] do Dolenic. Náhodou jsme se potkali. Teď on říká: 'Tak támhleto je tajný,' hned ve vlaku řekl: 'Ten jede se mnou.' Přijeli jsme do Dolenic. Na mostě, to byla ještě stanice policejní v Miroslavi, ta už je dávno zrušená, tam byli dva policajti na mostě a koukali na zastávce. Vylezli jsme ven, procházeli jsme vedle bývalé kovárny. Proti nám vyběhl šéf pomocné stráže ještě s jedním. Ten měl dokonce pistoli v ruce. Já jsem říkal: 'Co blbnete, vy volové?' No neskutečné... A to máte i... ti lidi okolo – bavili se se Šabatou, ale někteří jako tak opatrně. Petr Uhl třeba, on tu rakovinu taky neměl jen tak. On psal třeba na stroji pořád a měl zapálenou svíčku. Já povídám: 'Proč to máš?’ a on říká: 'Abych se nezdržoval zapálením cigarety, tak o ty svíčky to vždycky...' Já povídám: 'Tak jdeš na procházku?' On povídá: 'Ne. Já jdu volat na poštu, protože tady ty telefony jsou propojené na odposlechu.' Z hospody byl k jedné paní tam... a on tvrdil, že je asi odposlouchávaný. Tak chodil pěšky do Jiřic na poštu.“

  • „Ten prostor se jmenuje Polesí – Březina, výcvikový vojenský prostor Dědice. A je to u Vyškova a ten kopec se skutečně jmenuje, jak jste říkala, Kozina. Zavolal mně – nevím, které datum, jestli to bylo 25. srpna – plukovník Neugebauer a říkal: 'Volali z okresního výboru KSČ, že k nám přijedou televizáci a budou potřebovat vysílat z prostoru.' A říká: 'Koho tam pošleme?' No, tak jsme tipovali. Já jsem se toho ujal už z toho hlediska, co jsem říkal, že jsem tam byl nejdéle, dokonce nejenom jako posluchač, ale i jako velitelův posluchač jeden čas. Takže jsem výcvikový prostor znal. Přijeli. Zavedl jsem je prostě tou cestou klasickou na úpatí, hájovna Véspěrk, zámeček Ferdinandsko, a kousek odtud byla řídící věž ostrých střeleb. A na tom zámečku Ferdinandsko byla rozmístěna jednotka, která se starala o výcviková zařízení. Starala se o výcviková zařízení ve výcvikovém prostoru včetně střelnice. Tak jsme vytipovali poschodí té řídící věže a požádal jsem velitele té jednotky na tom zámečku Ferdinandsko, kterým – pokud se nemýlím – byl podplukovník Fulier nebo tak se nějak jmenoval, byl taky ze Svobodovy armády za války –, aby nám poskytl vojáky a umožnil vstup do té řídící věže. Takže se to setkalo s pochopením a zavedl jsem pracovníky Československé televize k té řídící věži. Oni si to prohlédli všechno, potřebovali vidět Kojál a hlavně pokud si dobře vzpomínám, tu stavbu u paty vysílače Kojál – v té době to bylo krásně viditelné, takže instalovali to s pomocí vojáků, zařízení, přenosový vůz umístili blízko té věže, vojáci to pomohli zamaskovat a dala ta jednotka plnou podporu pracovníkům Československé televize. Takže mohli začít vysílat, s tím ovšem, že všechno muselo být zamaskováno, pokud možno bez zbytečného pohybu, neboť se tam zakrátko objevil vrtulník, který tam neustále hledal to studio, odkud se vysílá. Protože paradoxně vysílač Kojál byl obsazen Sovětskou armádou a stále vysílal proti nim, což byl obrovský paradox a velení těch ruských jednotek údajně bylo strašně rozzuřeno a byli ochotní to studio zlikvidovat, převzít. Takže já si pamatuju na jména Popelka, Ondráček, Zouhar. S panem Zouharem jsem se setkával i potom. Ti ostatní – pan Popelka odjel do Rakouska a cestou televize ORF pana Cílka – myslím, že se jmenoval Cílka, potom byli za starostou Vídně. Tak se zprávy z brněnského studia dostávaly nejenom do republiky, ale do celého světa.“

  • Full recordings
  • 1

    Brno, 23.01.2024

    (audio)
    duration: 01:55:19
    media recorded in project Příběhy regionu - JMK REG ED
Full recordings are available only for logged users.

Za svá rozhodnutí si ponesu důsledky sám

Portrét Libora Plíška v uniformě ČSLA
Portrét Libora Plíška v uniformě ČSLA
photo: Archiv pamětníka

Libor Plíšek se narodil 16. března 1945 v jihomoravské obci Rozkoš rodičům Julii a Janovi. Odmalička chtěl být voják, říkali mu generále, a tak po maturitě na vojenské střední škole Jana Žižky z Trocnova v Bratislavě nastoupil na Vyšší vojenské učiliště Hrdiny SSSR kpt. Otakara Jaroše ve Vyškově. V roce 1966 se účastnil Akce Vltava, jednoho z největších vojenských cvičení v Československu. Ve Vyškově působil jako předseda fakultního parlamentu Svazu vojenského vysokoškolského studentstva. V armádě jej zastihla také invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Během ní pomáhal zajistit utajené vysílání Československé televize (ČST) z vojenského prostoru Březina. I kvůli tomu byl v roce 1970 vyhozen z armády a z Komunistické strany Československa (KSČ). Práci našel pouze v náročných dělnických profesích. Během normalizace se více spřátelil s Jaroslavem Šabatou, signatářem a mluvčím Charty 77, a s jeho zetěm – rovněž chartistou – Petrem Uhlem. Zřejmě kvůli tomu se dostal do hledáčku Státní bezpečnosti. Po pádu režimu byl Libor Plíšek rehabilitován a vrátil se do služeb armády, kde působil jako důstojník pro styk s veřejností, později jako zástupce náčelníka Okresní vojenské správy ve Znojmě. Svoji službu v armádě ukončil v roce 2000. V roce 1998 byl zvolen do zastupitelstva města Znojma. V roce 2024 žil v Dolenicích, s manželkou vychoval tři děti.